W naszej poradni kardiologicznej od września 2022 r, na NFZ przyjmuje lek. med. Tomasz Zemleduch, spec. kardiologii, a ponadto od kwietnia 2023 r. lek. med. Barbara Dominik, spec. kardiologii, spec. geriatrii, spec. chorób wewnętrznych, spec. rehabilitacji medycznej.
NOWOŚĆ! – Kontrola urządzeń wszczepialnych serca – lek. med. Paweł Waloszek, spec. kardiologii
Nasza pracownia wykonuje kontrolę stymulatorów, kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) i układów resynchronizujących (CRT). Dysponujemy sprzętem pozwalającym na kontrolę wszystkich rozruszników następujących producentów Biotronic, Medtronic.
Badanie w naszej placówce wykonywane jest nowoczesnymi programatorami firm Biotronic i Medtronic.
Kontrola wszczepionych stymulatorów, kardiowerterów-defibrylatorów i rozruszników serca ma na celu ocenę poprawności działania systemu stymulującego. Dokonuje się tego poprzez pomiar progu stymulacji i sterowania. Dzięki temu możliwe jest zaprogramowanie energii impulsu oraz optymalnej czułości kanału przedsionkowego i /lub komorowego.
Kiedy przeprowadzić kontrolę urządzenia wszepialnego
Regularne kontrole przeprowadza lekarz kardiolog przy użyciu odpowiedniego programatora. Pierwsza z nich powinna się odbyć po 2- 3 miesiącach od implantacji, kolejne co 6 miesięcy, o ile lekarz prowadzący nie zleci inaczej.
Po kontroli pacjent otrzymuje od lekarza raport, w którym zawarte są wszystkie niezbędne informację: stan naładowania baterii, oporność, czułość, próg stymulacji elektrod, informację o ewentualnych zarejestrowanych epizodach arytmii.
Pacjenci, którzy zgłaszają się na pierwszą wizytę do poradni, proszeni są o zabranie skierowania do poradni kardiologicznej, dokumentacji medycznej, dokładnego spisu zażywanych leków oraz paszportu stymulatora/kardiowertera.